Nowy rower – co powinieneś wiedzieć przed zakupem?

2021 zaczął się niezbyt ładnie, na szczęście doszła do nas wreszcie ta upragniona, słoneczna pogoda. Nie oznacza to nic innego jak rozpoczęcie sezonu aktywności sportowych, między innymi kolarstwa. Nowy sezon to również czas kiedy ludzie decydują się na zakup swojego pierwszego, lub po prostu kolejnego, nowego roweru. W tym artykule omówimy kilka kwestii o których warto pamiętać zanim wyda się ciężko zarobione pieniądze na nową maszynę. 

Pierwszy krok – jaki rower wybrać?

Nie jest łatwo odpowiedzieć w kilku zdaniach jaki rower wybrać. Powiem więcej, tego zrobić się w kilku zdaniach po prostu nie da. Aby jak najlepiej odpowiedzieć na pytanie jaki rower wybrać niezbędne jest przeprowadzenie wywiadu z osobą kupującą nowy sprzęt. Pierwsza i najważniejsza kwestia to oczywiście budżet. Warto określić to już na samym początku tak aby zawęzić krąg poszukiwań. Niestety rzeczywistość jest brutalna, a rowery drogie, dlatego mając niski budżet może się okazać, że nie będziemy w stanie kupić takiego roweru o jakim marzymy, dlatego potrzebny będzie pewien kompromis. Kiedy taka sytuacja może mieć miejsce? Na przykład w momencie kiedy marzy się nam MTB full suspension (rower górski na pełnym zawieszeniu, z tyłu i z przodu), ale mamy do wydania tylko 4-5 tysięcy. Wtedy rozsądnie będzie zastanowić się nad hard tailem, czyli rowerem który ma tylko przedni amortyzator. Kiedy wiemy już ile chcemy, lub ile możemy wydać, przechodzimy do rozpatrzenia typu roweru. Rowerów jest cała masa, od szosowych, przez bardziej uniwersalne konstrukcje jak rowery crossowe i trekkingowe, po wyczynowe MTB full suspension które najlepiej odnajdą się na bardzo wymagających, górskich szlakach. Jeśli odpowiedzieliśmy sobie na to pytanie uprzednio analizując to w jaki sposób i gdzie będziemy używać naszego roweru, nie pozostało już nic oprócz dobrania odpowiedniego rozmiaru ramy (najlepiej z pomocą odpowiedniej osoby ze sklepu) i zakup roweru.

Krok drugi – bezpieczeństwo 

Mając już rower nie możemy zapomnieć o podstawie, czyli zapewnieniu sobie i innym użytkownikom dróg oraz szlaków należytego bezpieczeństwa. Najważniejsze w drodze ku bezpiecznej i odpowiedzialnej jeździe będzie zakup kasku. Wybór kasku to temat na osobny artykuł, jednak w dużym skrócie napiszę tak – kask trzeba mieć i tyle. Bez względu na to czy jeździmy po leśnych szlakach, czy po szosie, wszędzie może dojść do wypadku w którym nierzadko kask może dosłownie uratować nam życie. 

5/5 - (3)