Jak wybrać odpowiednie słuchawki muzyczne?

Muzyka jest ożywcza, radosna i podnosząca na duchu. Bez względu na to, jak to postrzegamy, nie możemy obejść się bez słuchawek. Pomagają Ci się zrelaksować i zdystansować od otoczenia.

Jak wybrać dobre słuchawki do muzyki ?

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to zdecydować, jakiego rodzaju cechy chcesz, aby Twoje słuchawki pasowały do preferowanego przez Ciebie stylu muzyki. Czytając blog muzyczny https://hitmuza.pl/ poznasz ciekawostki na temat sposobu wyboru odpowiedniego sprzętu do danego zastosowania.

Parametry, które znacząco wpływają na wydajność słuchawek

Charakterystyka urządzenia jest podana na opakowaniu, na stronie internetowej – w opisie produktu oraz w karcie katalogowej. Aby wybrać dobry model, musisz przyjrzeć się bliżej możliwościom urządzenia:

  • do zakresu częstotliwości, który odpowiada za jakość dźwięku. Zdefiniowane w kHz;
  • do czułości wyrażonej w dB. Im wyższy, tym głośniejszy dźwięk w „uszach”;
  • do maksymalnej mocy, która określa głośność dźwięku;
  • na rezystancję: im wyższa impedancja (zmienia się od 16 do 30 Ohm), tym większe wymagania dla źródła sygnału dźwiękowego o wysokim napięciu wyjściowym;
  • do zniekształceń – im niższy procent zniekształceń, tym lepszy dźwięk. W zakresie częstotliwości 100 (Hz) – 2 (kHz) dopuszczalna jest profanacja do 1%;
  • metoda połączenia (bezprzewodowa i przewodowa).

Zakres częstotliwości

Im szersza ta wartość, tym lepsza jakość dźwięku. Jeśli parametr przekroczy 5 (Hz) -25 (kHz), granica obszaru odsłuchu zostanie odtworzona bez utraty dźwięku. 

Jeśli użytkownik wybierze słuchawki profesjonalne, np. w studiu nagraniowym lub audiofilskim (dla fanów muzyki), może za pomocą aplikacji Audio Analyzer obliczyć proporcje głośności i częstotliwości (AFC). Warto wiedzieć, że urządzenie, do którego zostaną wtedy podłączone słuchawki, działa z pełną mocą.

Najpierw zastanówmy się, jakie jest pasmo przenoszenia. To jest pasmo przenoszenia. Rysunek przedstawia wykres, na którym dźwięk jest linią prostą, a częstotliwość to długość linii.

Obliczenie częstotliwości słuchawek opiera się na poziomie SPL (ciśnienie dźwięku). Im bliżej linia jest do linii płaskiej, tym lepszy i wyraźniejszy dźwięk. Słuchawki zagrają bez skrzypienia i syczenia.

5/5 - (1)