Rutynowe czynności zwiększające żywotność Twojego samochodu

Związek z samochodem nie musi być krótkotrwały – można zaoszczędzić sporo pieniędzy, utrzymując samochód w dobrym stanie, zamiast wymieniać go pod wpływem kaprysu co kilka lat. I nie trzeba być geniuszem mechaniki, aby ustawić licznik przebiegu na sześciocyfrową wartość. Wystarczy zastosować się do kilku prostych wskazówek.

Dbaj o swój pojazd

Należy ściśle przestrzegać harmonogramu konserwacji zamieszczonego w instrukcji obsługi samochodu. Należy robić dokładnie to, co jest w niej zapisane, dokładnie wtedy, kiedy jest to zapisane, i oprzeć się pokusie robienia czegoś więcej – warsztat wymiany oleju lub salon sprzedaży może zalecić dodatkowe usługi, ale jeśli nie ma tego w książce, nie trzeba tego robić. Należy mieć świadomość, że niektóre samochody mogą wymagać kosztownej pielęgnacji przy dużym przebiegu. Gdy samochód zbliża się do końca gwarancji, rozpoczynają się poszukiwania dobrego mechanika. Zapytaj przyjaciół i rodzinę, czy nie znają mechanika, którego mogliby polecić. Po znalezieniu mechanika należy wyjaśnić, że planuje się utrzymanie samochodu przez wiele lat i że poszukuje się długoterminowej współpracy, mając nadzieję, że pozwoli to uniknąć niepotrzebnych napraw.

Ostrożna jazda

Kilka dobrych przyspieszeń może być dobrych dla Twojego samochodu, ale nie jeździj agresywnie przez cały czas – to szkodzi Twojemu samochodowi (i Twoim nerwom). Za wszelką cenę unikaj wypadków; oprócz ryzyka odniesienia obrażeń, poważne uszkodzenia samochodu mogą utrudnić jego naprawę, a nawet jeśli uda się je naprawić, mogą nieodwracalnie pogorszyć osiągi i zachowanie samochodu podczas jazdy. Męski blog wyraźnie zaznacza, że samochód który uległ poważnemu wypadkowi, już nigdy nie wróci do dawnego stanu. Wyczyść swój samochód. Lakier samochodowy nie tylko zapewnia dobry wygląd samochodu, ale także chroni metal znajdujący się pod nim. Należy regularnie myć samochód, jak najszybciej usuwać soki z drzew i ptasie odchody, a co cztery miesiące woskować – dzięki temu karoseria będzie wyglądać jak nowa przez dziesiątki lat.

Zadbany samochód to bezawaryjny samochód

Drobne rzeczy, takie jak podarta tapicerka, uszkodzone części specjalne czy usterki elektryczne, mogą stopniowo zamienić samochód, który kochasz w złom, którego nie znosisz. Nie pozwól, aby te drobne niedogodności narastały – napraw je jak najszybciej, aby Twój stary samochód wyglądał jak nowy, a jazda nim była radosnym i przyjemnym doświadczeniem. Poznaj swój samochód. Nie musisz być profesjonalnym mechanikiem, aby utrzymać swój samochód w dobrym stanie przez całe życie, ale jeśli wiesz, jak działa, łatwiej będzie Ci wykryć problemy i mniej prawdopodobne, że zostaniesz oszukany przez nieuczciwych specjalistów.

5/5 - (1)