Jak zabrać się do zakupu opon zimowych?

Wybór opon zimowych może postawić przed wielkim dylematem tych, którzy po raz pierwszy będą dokonywali tego zakupu. Na odpowiednią decyzję powinno wpłynąć kilka czynników, takich jak preferowany styl jazdy, rodzaj pojazdu oraz przeznaczony na ten cel budżet. Warto uwzględnić je wszystkie i dowiedzieć się, jakie są różnice między poszczególnymi oponami, aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy w okresie zimowym. 

Kwestie finansowe

Opony dzielą się na klasy, które bezpośrednio przekładają się na jakość zastosowanych w nich materiałów oraz poziom zaawansowania użytych podczas produkcji technologii. Klasa ekonomiczna jest wybierana przez kierowców, którzy celują w tanie warianty i oczekują poprawnej jakości. Klasa średnia zapewnia bardzo dobry stosunek ceny do jakości i często wyposażona jest w bardziej zaawansowane mieszanki gumowe oraz bieżnik o skomplikowanej rzeźbie. Z kolei klasa premium za wysoką cenę gwarantuje mieszanki gumowe z krzemionką oraz najnowsze technologie, dzięki którym możliwa jest dynamiczna jazda w warunkach miejskich i nie tylko.

Kształt bieżnika

Wybór klasy determinuje żywotność zakupionych opon oraz komfort jazdy. We wszystkich klasach znajdą się opony z bieżnikiem o budowie symetrycznej, asymetrycznej lub kierunkowej. Symetryczny bieżnik sprawdzi się zimą w samochodach dostawczych, natomiast do osobowych konieczny będzie asymetryczny lub kierunkowy. Ten pierwszy, dzięki podzielonej na dwie części rzeźbie, zapewnia skuteczny drenaż w trudnych warunkach i przyczepność. Bieżnik kierunkowy, dzięki rowkom w kształcie litery „V”, na bieżąco odprowadza nadmiar śniegu i wody spod kół i gwarantuje stabilną jazdę. 

Jakie opony ostatecznie wybrać?

Warto wybierać opony, które odpowiadają preferowany styl jazdy – to podstawowa rada, którą znajdziesz na motoryzacyjnych blogach, takich jak https://motoplex.com.pl/. Do spokojnej jazdy w warunkach miejskich wystarczą opony ekonomiczne z bieżnikiem kierunkowym lub asymetrycznym. Jeśli jednak kierowca ceni możliwość wykonywania sprawnych manewrów i szybką jazdę, powinien zdecydować się na opony wyższej klasy, których skład i budowa zapewnią zwiększoną przyczepność i pomogą uniknąć niebezpiecznych zjawiska akwaplanacji czy snowplaningu.

5/5 - (1)