​​O czym pamiętać kupując swój pierwszy samochód?

Nie ma znaczenia, czy jesteś młodą osobą, która dopiero zdobywa prawo jazdy, czy też masz już pewne doświadczenie w prowadzeniu pojazdów i w życiu. Kupno pierwszego samochodu to doniosłe wydarzenie w życiu każdego kierowcy. Sukces wymaga przygotowania, dlatego oferujemy porady ekspertów, jak podjąć mądrą decyzję o zakupie pierwszego samochodu.

Ile jestem skłonny wydać i jakie są moje potrzeby?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest uświadomienie sobie, jaki jest mój dostępny budżet na zakup samochodu, zarówno pod względem całkowitej kwoty zakupu, miesięcznych płatności, jak i pod względem codziennych potrzeb. Czy szukam dużego, pojemnego samochodu, w którym z łatwością zmieści się cała rodzina, bagaż i ewentualnie zwierzę domowe, czy też potrzebuję kompaktowego, ekonomicznego samochodu na krótkie podróże po mieście?

Pamiętaj, że poza ratą kredytu lub leasingu, do rozważenia są koszty paliwa (chyba, że planujesz posiadać samochód elektryczny), koszty ubezpieczenia i serwisu oraz inne opłaty związane z samochodem. Na przykład miesięczne opłaty za parkowanie mogą stanowić poważny wydatek dla Twojego budżetu. Niemiłą niespodzianką może być również podatek samochodowy, który trzeba zapłacić przy przeglądzie technicznym.

Większość z tych kosztów można ustalić przed zakupem danego pojazdu, co z pewnością należy uczynić.

Pozostawi to stosunkowo niewielką część jako niewiadomą. Na przykład, przy zakupie dużego samochodu, koszty napraw będą niemożliwe do określenia. Nawet jeśli samochód był serwisowany przed zakupem, nie ma gwarancji, że nie odkryjesz problemu technicznego, który może mieć duży wpływ na Twój miesięczny budżet. Z drugiej strony, można uniknąć takich nagłych szoków finansowych, kupując nowy lub mało używany samochód z gwarancją fabryczną.

Należy pamiętać, że niektórzy kierowcy posiadający swój pierwszy samochód osobowy dopiero wzmacniają swoje nabyte umiejętności prowadzenia samochodu, co często prowadzi zarówno do przygód jak i zmartwień. Jazda na wstecznym biegu, na przykład, może w pewnym momencie spowodować ból głowy, ponieważ wymiary samochodu mogą być większe niż sobie wyobrażaliśmy. Aby uniknąć dalszych negatywnych emocji i zmartwień finansowych w takich sytuacjach, czytaj blog motoryzacyjny https://motoplex.com.pl/ i zdecydowanie nie kupuj wymarzonego samochodu jako pierwszego auta.

Kredyt czy leasing?

Można kupić używany samochód za mniej niż 2000 euro, ale – zwłaszcza w przypadku ograniczonego budżetu – warto zainwestować dodatkowy czas i pieniądze w zbadanie problemu, aby później nie musieć wydawać znacznie większych kwot na naprawy. Mieszkańcy Polski  najczęściej wydają od 5 000 do 6 000 EUR na zakup samochodu, dlatego też takie narzędzie wsparcia finansowego jak kredyt samochodowy, który nie wymaga wpłaty zaliczki, jest odpowiednie.

5/5 - (1)