Wojna na Wschodzie zaczęła się na dobre i trąbią o tym wszystkie wiadomości ze świata. Już sami zauważamy, że nie wpłynęło to tylko na Ukrainę ale też wiele innych krajów. Jakich zmian możemy się spodziewać u nas i w naszej gospodarce? Czy powinniśmy się obawiać o pracę?
Co eksportujemy na Ukrainę ?
Dane Eurostatu wskazują, że Ukraina zajmuje czternaste miejsce wśród największych odbiorców eksportowanych dóbr z Polski. Równocześnie zajmuje 18 miejsce jeśli chodzi o import do Polski. Udziały wymiany handlowej eksportu i importu wynoszą odpowiednia 2,19% i 1,1%.
Do naszych sąsiadów wysyłamy przede wszystkim:
* maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy (30%)
* przetworzone surowce i materiały (20,4%)
* chemikalia i produkty pokrewne (16,2%)
* zwierzęta żywe i żywność (13%)
Co importujemy z Ukrainy?
Import z Ukrainy jest bardzo mocno zróżnicowany. Ukraina nie jest jednak naszym kluczowym dostawcą towarów i odpowiada za mniej niż 2% łącznego importu z poszczególnych grup produktowych. Co w takim razie ściągamy z Ukrainy ?
* towary przemysłowe sklasyfikowane głównie według surowca (29,2%)
* surowce niejadalne z wyjątkiem paliw (25%)
*żywność i zwierzęta żywe (10%)
*oleje, tłuszcze, woski zwierzęce i roślinne (10%)
*różne wyroby przemysłowe (10%)
*chemikalia i produkty pokrewne (10%)
Ukraina jest bardzo ważnym dostawcą w przypadku olejów i tłuszczów i dostarcza do nas ok 26% łącznej wartości produktów importowanych przez nasz kraj w ramach tej grupy produktowej (są to olej słonecznikowy, sojowy, rzepakowy), natomiast w przypadku surowców i materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji odsetek ten wynosi 9%( rudy metali i złom metalowy).
Jak wojna wpływa na naszą gospodarkę?
Ograniczenie handlu pomiędzy Polską i Ukrainą może mieć ograniczony wpływ na polską sytuację gospodarczą. Grozi to obniżeniem PKB w Polsce o 1,0 pkt. Proc. w pierwszym roku. Musimy pamiętać jednak, że jednocześnie możliwy jest spadek importu, co ogranicza negatywny wpływ eksportu na wkład eksportu netto do wzrostu PKB.
Czy mamy jak zastąpić import z Ukrainy?
Problemy w dostawach towarów z Ukrainy będą dotkliwe tylko w przypadku wyżej wspomnianych dwóch kategorii, czyli olejów i tłuszczów oraz surowców niejadalnych. Ukraina oraz Rosja są ważnymi dostawcami zbóż i roślin oleistych. Wojna wiąże się ze stratami w produkcji oraz problemami logistycznymi, co z kolei prowadzi do podwyżki cen żywności.
Nie tylko ceny żywności lecą w górę. Od paru dni notujemy rekordowe ceny paliw oraz ogromne kolejki do bankomatów. Na co jeszcze napaść Rosji na Ukrainę będzie miała wpływ ? Tego pewnie dowiemy się już niedługo.